softshell

Softshell a jeho rozdělení:

Zimní jen na zimu? Letní jen na léto? – kdepak!

Softshellů je na dnešním trhu neskutečné množství, už je tolik druhů, že se v tom člověk ztrácí a neví, jaký druh zvolit. Pro to jsem si připravila zkráceně pár rad.

Všechny softshelly neprofouknou a nepromoknou, každý má jiné parametry. Parametry se stanovůjí dle vodního sloupce – čili jak moc je odolný proti dešti/vodě/sněhu, čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. Druhý parametr – jak moc je softshell prodyšný, čím vyšší číslo, tím více je prodyšný.

Níže je krátký popis softshellů, které používám k šití. Existují i softshelly s menšími parametry a také s vyššími. U fleecového softshellu je nejběžnější parametr 10 000 Vodě odolnost a 3 000 Prodyšnost (je to takový zlatý střed). U jarního je ideální 18 000 na 12 000. A u letního 8 000 na 2 000. Není potřeba k vůli těmto parametrům plašit – pokud se bude vaše dítě plazit v mokré trávě, tak jej úplně stejně ochrání voděodolnost 10 000 i 18 000 (zas takový extrémní rozdíl v tom není, čísla vypadají šíleně a nakonec zjistíte, že i softshell s fleecem, který má „jen“ 5 000 Vodě odolnost bohatě stačí na běžné užívání)

Často se ptáte, do jakého počasí a kolika stupňů se používají. Odpověď je složitá – všechno záleží na věku dítěte, zda se hýbe nebo jen sedí v kočárku. Záleží na tom, zda je dítko zvyklé se méně nebo více oblékat. Pod softshell je potřeba naučit se správně vrstvit neboli podvlékat.

Většina mnou nabízených softshellů s tiskem je tisknuto formou sublimačního tisku. Látky s digitálním sublimačním tiskem jsou z rubové strany bílé nebo šedé. Softshell s fleecem a beránkem působí tenčím dojmem oproti jednobarevnému softshellu. Což je způsobené stlačením při tisku. Parametry a kvalita je stejná – většinou se po pár praní fleece nebo beránek postupně vrátí do původního stavu.

Zimní softshell s fleecem – z rubové strany fleece – vhodný HLAVNĚ na jaro a podzim. Na zimu se používá v kombinaci s termo prádlem, merinem a větším počtem vrstevení…

Zimní softshell s fleecem pružný – z rubové strany fleece – vhodný na jaro a podzim. Nejlepší je na softshellové legíny, čepice, ušanky, ale i bundy, kalhoty, kombinézy…

Zimní softshell s beránkem – z rubové strany hebký beránek, který nekouše! Softshell je celkově měkoučký, teploučký, vhodný na zimu a chladnější jaro či podzim. Nejideálnější na bundy, kalhoty, kombinézy, ale i vesty, rukavice…. (při nižších stupních je potřeba zvážit správné vrstvení – pokud je -5 až -10 tak je potřeba dát termoprádlo, merino, hrubý svetr nebo hrubou mikinu – také záleží na tom, zda se dítě hýbe, či sedí v kočárku…)

Jarní softehell – z rubové strany bambusový úplet – vhodný na jaro a podzim. Tento druh softshellu není zateplený, hodí se spíše na teplejší jaro a podzim. Do chladnějších dní je potřeba raději zvážit vrstvu podvlečení na víc.

Letní softshell – z rubové strany buď lehká podšívka nebo hladký – oba vhodné na teplejší jaro, teplejší podzim a léto. Velice skladný, lehký… Bundy, kalhoty či kombinézu srolujete do malé ruličky, takže se vejdou i do malých batůžků na cesty, tůry, školkové výpravy…

V pružné verzi je úžasný na legíny, čepice, které neprofouknou, nepromoknou, jsou velice příjemné. Jelikož tento druh softshellu nemá zeteplení, tak je nejvíce vhodný na teplejší jaro, podzim, ale i na léto. Legíny z tohoto softshellu jsou použitelné i do chladnějšího jara a podzimu, ale s podvlečením třeba klasických bavlněných legínek…

barevné šití pro děti